دانستنی ها

اکسس‌پوینت و روتر: چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند؟

اکسس‌پوینت شبکه چیست؟

اکسس‌پوینت یک فرستنده/گیرنده‌ی بی‌سیم (وای-فای) است که معمولا ورودی آن کابل شبکه (Ethernet) و خروجی آن امواج وای-فای است. در واقع، اکسس پوینت صرفا یک تبدیل اتصال سیمی به بی‌سیم است. از اکسس‌پوینت همچنین برای افزایش برد شبکه وایرلس استفاده‌ می‌شود. برای اینکار اکسس پوینت‌ها، در فواصل معین از هم نصب می‌شوند به‌طوری که هر دو اکسس پوینت مجاور، در برد موثر هم قرار بگیرند. در این چینش، یک اکسس‌پوینت مورد نظر، دیتا را از اکسس‌پوینت قبلی تحویل گرفته و عینا و بدون کم و زیاد، برای اکسس‌پوینت بعدی منتشر می‌کند. پس اکسس‌پوینت‌ها را می‌توان به سیم رابط برق و یا یک آداپتور (ترانس) ساده تشبیه کرد.

مقایسه مودم وایرلس و روتر Single Band با Dual Band

هنگام تحقیق برای خرید یک روتر (یا مودم وایرلس)، حتما به عبارات “Single Band” یا “Dual Band”، برخورد می‌کنید. اما این “باند”، چیست و چرا مهم است؟

باند چیست؟

می‌توان باند را مشابه یک جاده و سیگنال‌های عبوری از “باند” را مشابه اتومبیل در نظر گرفت.به عنوان مثال، وقتی می‌گوییم از تهران تا شمال، دو جاده‌ وجود دارد، یعنی؛

  • شما می‌توانید از دو راه مستقل به شمال بروید.
  • اگر یکی از جاده‌ها شلوغ بود، می‌توانید جاده‌ی دیگر را انتخاب کنید.
  • ممکن است یکی از جاده‌ها آسفالت بهتری داشته باشد.
  • ممکن است جاده‌ی دیگر لاین‌های عبور و مرور بیشتری داشته‌باشد.
  • یا حتی شاید، عبور و مرور کامیون در یکی از جاده‌ها ممنوع باشد.

سرعت مودم وایرلس (یا روتر) چیست؟

سرعت مودم وایرلس (یا روتر) چیست؟ 300Mbps ،1500Mbps با 900Mbps و 1900Mbps


موقع انتخاب روتر یا مودم وایرلس، معمولا بزرگترین عددی که روی جعبه‌ درج شده، یک عدد سه‌رقمی‌ است که بیانگر “پهنای باند” (‌‌Band Width) یا همان سرعت مودم وایرلس یا روتر است. اما این عدد یعنی چه و چه اهمیتی دارد؟

سرعت یک روتر یا مودم وایرلس، معمولا بزرگ‌ترین عددی است که بر روی جعبه‌ی درج می‌شود.

کدام را انتخاب کنیم مودم وایرلس یا کابلی ؟

مودم وایرلس یا کابلی ؟

با یک روتر وایرلس علاوه بر اینکه می‌توانید بی‌سیم به اینترنت متصل شوید، می‌توانید با دستگاه‌های دیگرتان نیز در فضای خانه، ارتباط و تبادل داده‌ی بی‌سیم بکنید. بعضی‌ها که فقط از یک پی‌سی (کامپیوتر رومیزی) و یا یک لپ‌تاپ استفاده‌ می‌کنند، شاید اموراتشان با اتصال کابلی به مودم (روتر) هم بگذرد. اگر شما جزء این دسته‌اید و مطمین هستید در آینده‌ی نزدیک نیازی به، به‌اشترک‌گذاری بیسیم فایل‌هایتان، یا استفاده از یک پرینتر وایرلس بصورت اشتراکی پیدا نمی‌کنید و همچنین می‌توانید تمام امور اینترنتی خود را از میز کارتان مرتفع کنید، دنبال مودم (روتر) وایرلس نروید و با صرف هزینه‌ای کمتر، یک مودم (روتر) معمولی بخرید.

همکاران تجاری

اطلاعات تماس

تلفن ثابت : 03134426681

تلفن همراه : 09131259022

کانال تلگرام : @behnetgostar

ایمیل : info@behnetgostar.net

وب سایت   : www.behnetgostar.net

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از جدیدترین سرویس های به نت گستر در خبرنامه ما عضو شوید.

نظرسنجی

نظرتان در مورد کیفیت و خدمات به نت گستر چیست؟

ضعیف - 6.4%
خوب - 12.8%
عالی - 80.9%